Kártyarendezés
Dávid
May 27, 2022
Ma, meg fogom mutatni azt az egyszerű technikát, mellyel hatékony navigációt készíthetsz saját vagy ügyfeleid weboldala számára.
A módszert kártyarendezésnek hívják, mely egy felhasználó-központú kutatási módszer a célközönséged gondolkodásán alapuló információs architektúra létrehozásához.
Biztosan te is találkoztál már olyan weboldallal vagy webshoppal, ahol a menüpontok között kutatva minden előfeszítsed ellenére is nehezedre esett megtalálni azt a terméket, amelyet szerettél volna.
Ha elsajátítod az itt bemutatott módszert a te munkáid már könnyed navigációval bírnak majd.
A probléma, hogy legtöbben egyáltalán nem fordítanak időt a weboldal navigációjának kialakítására, csupán a meglátásaikat követik.
🙋🏻 Készüljön el inkább pár nappal később a weboldal, minthogy érthetetlen, nehezen használható navigációja legyen.
Gyors és rendkívül hatékony eszköz a tartalmaid logikus elrendezéséhez. Használatával többé nem lesznek nehezen megtalálható oldalak és érthetetlen menüpontok. Mindent abba a struktúrába rendezel be, melyet a célközönséged tagjai megalkottak számodra.
Akcióterv a lebonyolításhoz:
- toborozz tesztalanyokat, akiknek a segítségét kérheted
- menj végig az alábbi lépéseken minden felhasználóval egyesével
- válassz a weboldalt érintő témaköröket, majd írd fel egy-egy kártyára
- kérd meg a tesztalanyokat, hogy ezeket a témakör kártyákat rendezzék csoportokbaHa egy témakör nem illik semelyik csoportba, hagyjátok ki.
- kérd meg a tesztalanyokat, hogy nevezzék el az előbb kreált csoportokat. Adj nekik üres kártyalapokat. Így kezd el kialakulni a weboldal navigációja.
- interjúvold meg őket a választásuk nehézségéről
- elemezd a kapott eredményeket, nevezd el a weboldal menüpontjait. Tökéletes eredmény nem születik a kutatás végére, kellesz hozzá te is, hogy érthető navigáció születhessen, ezt ne feledd.
A lebonyolítás módját tekintve az alábbi lehetőségeid vannak:
- nyílt, melynek keretében a tesztalanyok a meglátásaikra hagyatkozva csoportokba rendezik az információkat (kártyákat), majd el is nevezik a csoportokat (ezzel saját maguk alakítják ki a menüstruktúrát. Ennek a folyamatát olvastad az előbb. Ugye milyen felhasználó-központú?)
- zárt, amikor előre definiált kategóriákba rendezik az információkat (kártyákat). Itt korábban már világosan meghatározásra kerültek a csoportok (menüpontok akár), most annak a tartalmát keresed.
Mindezt lebonyolíthatod vezetett keretek között és anélkül, valamint online és papíron egyaránt.
Online keretek között ajánlom a Maze, a Miro, az Optimal Workshop és a UXtweak használatát.
Mikor érdemes használni?
- online felületi struktúra kialakításakor, újratervezésekor
- amikor kíváncsi vagy miként rendelnek információkat egymáshoz a felhasználóid
- ha szeretnéd, hogy a felhasználóid könnyebben találjanak rá a megfelelő tartalomra
- amikor már ismert mit szeretnének látni a felhasználók az oldalon
Nos, mára ennyi. Bízom benne, hogy közelebb kerültél ehhez a remek, eredményeket adó kutatási módszerhez és cselekvésre ösztönözhettelek.